Svatý Jan Křtitel, patron chrámu
a města Dvora Králové n.L.
Josef Vojtěch Hellich 1866: Sv. Jan Křtitel
Svatý Jan Křtitel (sanctus Ioannes Baptista), hebrejsky Jo ch´ánná n=Bůh je milostivý. Poslední prorok Starého Zákona, zvaný Předchůdce Páně, žil v 1. století našeho letopočtu.
V římskokatolickém kalendáři: 24. červen svátek Narození sv. Jana Křtitele, v občanském kalendáři jméno Jan. Svátek se slaví od 5. století.
Zpráva o narození sv. Jana je v 1. kapitole evangelia sv. Lukáše (L 1,5-25. 1,57-80). Janovi rodiče žili v judském městě Ain Karim (dnes Ein Kerem u Jeruzaléma). Otec Zachariáš byl židovský kněz, matka Alžběta (svátek 5.11.). Alžběta byla teta Panny Marie. Ta přišla k Alžbětě, když ji archanděl Gabriel řekl, že Alžběta čeká syna. Zachariášovi anděl řekl mu o synově narození, ale Zachariáš tomu neuvěřil a oněměl. Po Janově narození promluvil a pronesl chvalozpěv: "Pochválen buď Hospodin, Bůh Izraele..." (L 1, 67-80).
Po smrti rodičů odešel Jan ve věku 27-30 let na poušť. Živil se medem divokých včel a kobylkami, oblečen byl do velbloudí kůže. U řeky Jordánu kázal a ohlašoval příchod očekávaného Vykupitele (Zachránce).
K Jordánu přicházelo mnoho lidí, které křtil od hříchů. Mezi ně přišel Ježíš, a chtěl se dát od Jana pokřtít. Tuto událost zapsali čtyři evangelisté: sv. Matouš (Mt 3,1-17), sv. Marek (Mk 1,2-11), sv. Lukáš (L 3,1-22) a sv. Jan Evangelista (J 1,19-36).
Mimo Pannu Marii je Jan jediný světec, u kterého se v církevním kalendáři připomíná narození i úmrtí.
Svatojanská noc byla u Keltů a pohanských Slovanů spojena s oslavou letního slunovratu, podle lidové tradice kouzelná a udržovaly se při ní různé zvyky a pověry. Svatojanská noc z 23. na 24. června začínala na vigilii (v předvečer) jeho svátku.
Svatý Jan Křtitel-latinsky: Ioannes Baptista, německy: Johannes der Täufer (z toho vznikla další jména: Hanuš, Hans, Hanes, Hanek, Janek). Anglicky: John the Baptist, francouzsky: Jean le Baptiste, italsky: Giovanni Battista, maďarsky: János (Jánoš), polsky: Jan Chrzciciel (z toho Janusz/Januš), slovensky: Ján Krstiteľ, španělsky: Juan el Bautista, švédsky Juhannus. Staroslověnsky: Ivan (svátek 25. června-poustevník sv. Ivan Český).
V západních zemích s křesťanskou tradicí se používá jeho zdvojené jméno, např. v Itálii: Giovanni Battista = Gianbattista.
Svatý Jan Křtitel je patronem (ochráncem) Rakouska, Burgunska, Provence, Holandska, Malty, Německa, Maďarska, Španělska, Bratislavy, Trnavy, Varšavy a Vratislavi (Wroclawi). Je patronem křtitelů, pokřtěných, řeholníků, krejčích, kožešníků, vinařů, kovářů, kameníků, zedníků, sedlářů, tkalců a bednářů.
Umučení sv. Jana Křtitele je druhý svátek sv. Jana Křtitele, v církevním kalendáři 29.srpna (do r. 1969 svátek Stětí sv. Jana).
Zprávu o jeho smrti zapsali evangelisté sv. Matouš (Mt 14, 1-12) a sv. Marek (Mk 6, 17-29).
Po Ježíšově křtu v Jordánu dal Jana zatknout král Herodes Antipas, kvůli Janovým výtkám, že král žije se svou švagrovou Herodiadou, a uvěznil ho v pevnosti Macheront (Machareus). Na Herodovy narozeniny tančila dcera Herodiady Salome pro hosty. Herodovi se zalíbila a slíbil ji dát o co požádá. Salome se poradila s matkou a chtěla hlavu Jana Křtitele. Král nechtěl zrušit daný slib a dal Jana popravit (v roce 29 n. l.)
Sv. Jan Křtitel byl pohřben v dnešní samařské Sebastě. Kostel nad jeho hrobem byl později přestavěn na mešitu. Hlava sv. Jana Křtitele je podle tradice uložena v kostele sv. Silvestra v Římě, podle jiné legendy je v Umajovské mešitě v Damašku. V islámu je sv. Jan Křtitel uctíván jako jeden z proroků. Část jeho ostatků je uložena v drahocenném relikviáři sv. Maura v Bečově nad Teplou.
Sv. Jan se znázorňuje oblečený ve velbloudí kůži s křížem a beránkem, který symbolizuje Ježíše Krista. Jednoho dne se Jan se setkal s Ježíšem a řekl: "Hle, Beránek Boží, který snímá hříchy světa."-Ecce Agnus Dei, qui tollit peccata mundi (J 1,29). Tím ukázal na Ježíše Krista jako na Boží oběť za lidstvo.
První část Janovy věty "Ecce Agnus Dei" je heslem ve znaku farnosti sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové.
Obraz na hlavním oltáři v kostele maloval malíř Josef Vojtěch Hellich v roce 1866 a představuje sv. Jana Křtitele v červeném oděvu se zeleným pláštěm. V ruce drží hůl s nápisem "Ecce Agnus Dei". U pravé nohy mu leží beránek (symbol oběti) a za ním kvete lilie (symbol čistoty). Pozadí obrazu doplňuje Libotovský hřbet a pod ním (nad hlavou beránka) je vidět světlý proužek řeky Labe.
Část místní krajiny maloval Josef Hellich v kostelích na obrazy světců, aby obyvatelé měli pohled na známá místa ve svém okolí.