Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

           znak-dekanstvi--farnosti-.jpg

  

 

 

Znak Římskokatolické farnosti sv. Jana Křtitele

- Děkanství Dvůr Králové nad Labem

  Udělen k 600. výročí postavení děkanského kostela sv. Jana Křtitele. Dekret vydal 6.3.2000 královéhradecký biskup Jeho Excelence Mons. Dominik Duka OP. a převzal ho administrátor děkanství P. Josef Pleszczyński MSF. Znak navrhl Josef Langfelner v den svátku Stolce sv. Petra 22.2. l.P. 2000.

    Blason: Na zlatém štítu je stojící postava sv. Jana Křtitele, patrona chrámu a města, přirozené barvy, oděného do červené velbloudí kůže. Loktem pravé ruky drží černý kříž a prstem ukazuje na stříbrného beránka, položeného na levé ruce. Deviza znaku: ECCE AGNUS DEI (Hle Beránek Boží. J 1,29). Vše je převýšeno černým kloboukem s dvěma černými střapci.
   Symbolika znaku: Zlatý štít představuje svatozář, červená (barva krve) velbloudí kůže je symbolem umučení sv. Jana Křtitele. Kříž a beránek jsou symboly Ježíše Krista. Černý klobouk s dvěma černými střapci představuje hodnost děkanství.   

       Citát z biskupského dekretu:
 „...tímto svoluji k jeho užívání při obvyklých příležitostech. Dále souhlasím, aby představení uvedené instituce, tj. děkani či administrátoři, užívali tento znak po dobu svého setrvávání v úřadě jako svůj osobní, uznají-li to za vhodné.
                    + Dominik Duka OP, biskup královéhradecký.

 

                 

                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář